Xantiaclub - Vše co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat

Obsah fóra Xantiaclub
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LED žárovky místo sulfidek
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Xantiaclub :: Tuning Xantií
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Majk.Z



Založen: 20.7.2008
Příspěvky: 366
Bydliště: Tábor

PříspěvekZaslal: út srpen 11, 2009 5:32 pm    Předmět: LED žárovky místo sulfidek Citovat

Ahoj lidi,

mám takový menší "problém" (resp. námět na drobný tuning). Rád bych si pořídil do mé Xanthi LED žárovky místo blinkrů a časem i místo zadních potkávaček/brzdovek, mlhovek a zpáteček.

Ale ohledně těch blinkrů mám takovou otázku... Bylo mi řečeno, že pokud tam jsou LED žárovky s menším odběrem než klasické sulfidky, dělá to problém přerušovači a pak blinkry buď pořád svítí nebo blikají jako stroboskopy. Obě verze jsou dost silně nežádoucí. ALE na druhou stranu mi bylo řečeno, že se má kamsi (nebylo mi upřesněno kam) dát jakýsi rezistor neurčené hodnoty (nebo sehnat přerušovač pro LED diody jako stavěný, ale všechno, co jsem našel bylo na motorky).

Proto se ptám, má s tímto někdo zkušenosti? Zda se nemusí nikam zasahovat nebo je potřeba dát kamsi ten odpor? A jaké zhruba hodnoty? Abych to nemusel vypočítávat. Elektrotechnika mi nikdy moc nešla a díky ní jsem fyziku neměl rád.

Pokud je to zbytečný topic, omlouvám se.
_________________


X1 1,6i r.v. 93 BLANC MEIJE

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kirkiz



Založen: 11.6.2007
Příspěvky: 223

PříspěvekZaslal: út srpen 11, 2009 6:51 pm    Předmět: Citovat

Vymýšlíš vymyšlené http://re5pect.cz/zbozi/produkt-2661/fk-automotive-blinkry-saxo-berlingo-evasion-xantia-led.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Majk.Z



Založen: 20.7.2008
Příspěvky: 366
Bydliště: Tábor

PříspěvekZaslal: út srpen 11, 2009 6:56 pm    Předmět: Citovat

vysloveně tohle nehledám, já chci dát LED diody nejen do bočních blinkrů v blatníku, ale i do těch, co jsou v předních a zadních světlech.

Např. zde si chci pořídit od každého druhu pár LED žárovek a zasadit:

kód:
http://www.graficar.cz/obchod.php?kat=688



Zatím mám LEDky jen v parkovačkách a zkoušel jsem to dát do těch bočních blinkrů, ale vypadá to dost hnusně, když se LEDka rozsvítí dřív než žárovky jinde. Proto blinkry chci vyměnit všude. Na brzdovky se taky chystám, protože mám LED 3 brzdové světlo a to je to samé. Rozsvítí se to dřív, než brzdovky ve světlech a nevypadá to moc dobře.
_________________


X1 1,6i r.v. 93 BLANC MEIJE

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Henry



Založen: 16.9.2007
Příspěvky: 394
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út srpen 11, 2009 8:44 pm    Předmět: Citovat

Tehle problém jsem řešil na BABETTE - často u ní praskají žárovky.
Všechny jsem nahradil LED a použil jsem stabilizátor místo náhradního odporu.
Pokud budeš muset u XANTIE nahradit žárovky v blinkrech, tak musíš dát odpor asi 3 Ohm/50W x 2ks - to je pěknej macek.
Lepší by bylo použít elektronický přerušovač.

P.S. taky musíš počítat s "buzerací" dohlížecích orgánů, protože to není povoleno. Crying or Very sad
_________________
XI 1.9TD BREAK 1996, klima, KOMFORTi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Majk.Z



Založen: 20.7.2008
Příspěvky: 366
Bydliště: Tábor

PříspěvekZaslal: út srpen 11, 2009 9:58 pm    Předmět: Citovat

S tím počítám, že to není povolené. Ale ono se toho blbě všímá, by jsem např. v bočních blinkrech dal bílé blinkry místo těch hnusných oranžových skel. To by muselo být patrné na první pohled a to není. Navíc do blinkrů v předních a zadních světlech není vidět díky vroubkování "skel".

Moje Xanta je zatím, co se týče exteriéru, seriová, takže tahle věc bude nejspíš to poslední, co bude policajty zajímat (spíš půjdou po lekárničce a podobných "obvyklých" ptákovinách).

Částečně jsem si to ověřil v sobotu, když jsem jel z tuning srazu z Dlouhé Lhoty u Příbrami. Policajti stavěli, koukli, jestli mám všechno "seriové" jen tak zběžně zvenku, dýchnul jsem a jel jsem dál. A to rozhodně mám na autě pár nepovolených věcí (100W žárovky v dálkových světlech (a všechny světla s modrou baòkou, potkávačky jsou homologované), diody místo parkovaček v předních světlech a nehomologované 3 brzdové světlo s diodami). Ale jak říkám, to jsou věci, které nejsou na první pohled vidět a to by musel jít policajt najisto.

Co se týče těch diodových "žárovek" i v jiných zadních světlech (brzdovky/potkávačky atd.), dají se koupit i takové, které nejsou "bodové" jako v mnou daném odkazu (že svítí jen dozadu), ale dají se koupit i takové, které svítí do všech stran jako klasická žárovka a na ty mám spadeno.
_________________


X1 1,6i r.v. 93 BLANC MEIJE

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kirkiz



Založen: 11.6.2007
Příspěvky: 223

PříspěvekZaslal: st srpen 12, 2009 6:59 am    Předmět: Citovat

Tydle se taky nemůžou jen vyměnit - je nutná úprava?
http://aukro.cz/search.php?string=led+%C5%BE%C3%A1rovka&category=8534
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jira



Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 306
Bydliště: Vodňany

PříspěvekZaslal: st srpen 12, 2009 10:01 am    Předmět: Citovat

Henry napsal:
Tehle problém jsem řešil na BABETTE - často u ní praskají žárovky.
Všechny jsem nahradil LED a použil jsem stabilizátor místo náhradního odporu.
Pokud budeš muset u XANTIE nahradit žárovky v blinkrech, tak musíš dát odpor asi 3 Ohm/50W x 2ks - to je pěknej macek.
Lepší by bylo použít elektronický přerušovač.

P.S. taky musíš počítat s "buzerací" dohlížecích orgánů, protože to není povoleno. Crying or Very sad


Tak trochu k té fyzice, uvažujme provozní palubní napětí 14 V, výkon směrových žárovek 21 W/1 kus . Z toho vyplývá proud 1,5 A . Pak tedy nevím Henry, jak jsi dospěl k hodnotě 3 Ohmy , pro který bude proud 4,7 A - FUJ Rolling Eyes a to zanedbáváš proud LED, který není zdaleka zanedbatelný.

Ale to tu zřejmě řešíme něco, co třeba řešit není, protože v Xantii je na schematu třívodičový přerušovač, tedy asi elektronický, bez změny frekvence podle zatížení . Vyndej jednu žárovku a uvidíš.

Teď k náhradě LED/žárovka. Úspora energie ano cca na 1/3 viz. http://www.stualarm.cz/produkt/95102-led-zarovka-12v-s-patici-ba-15s-bila-5led/6w/ , ale především vysoká životnost, svítivost a prakticky bez tepelného záření.

Nejlepší asi opravdu bude vyrobit si je, protože za to ty káčka chtějí nekřesanský prachy.
Chtělo by to vyzkoušet, třeba toto http://www.gme.cz/cz/index.php?product=511-768

Tak a jdu vyrábět žárovky Wink
_________________
jira - 1.9 TD 93
C5 2.0 HDI AUTOMAT
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Majk.Z



Založen: 20.7.2008
Příspěvky: 366
Bydliště: Tábor

PříspěvekZaslal: st srpen 12, 2009 10:36 pm    Předmět: Citovat

jira napsal:


Teď k náhradě LED/žárovka. Úspora energie ano cca na 1/3 viz. http://www.stualarm.cz/produkt/95102-led-zarovka-12v-s-patici-ba-15s-bila-5led/6w/ , ale především vysoká životnost, svítivost a prakticky bez tepelného záření.


Uf, když jsem viděl tu cenu, tak jsem se orosil. Shocked
_________________


X1 1,6i r.v. 93 BLANC MEIJE

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Henry



Založen: 16.9.2007
Příspěvky: 394
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: po srpen 17, 2009 8:25 am    Předmět: Citovat

jira napsal:

Tak trochu k té fyzice, uvažujme provozní palubní napětí 14 V, výkon směrových žárovek 21 W/1 kus . Z toho vyplývá proud 1,5 A . Pak tedy nevím Henry, jak jsi dospěl k hodnotě 3 Ohmy , pro který bude proud 4,7 A - FUJ Rolling Eyes a to zanedbáváš proud LED, který není zdaleka zanedbatelný. Wink

Já jsem tušil, že se objeví nějakej "učitel". Laughing
Počítat taky trochu umím, ale pokud musíš nahradit na každé straně 2ks 21W + 5W žárovky, tak budou ty "počty" trochu jiné.
A jestli tam poteče při 14V 1,5A nebo 1,44444449A je pro názorný příklad nedůležité.

P.S. Jinak tou žárovku 12V/21W co mám právě na stole teče při 13,8V proud 1,879A.
Učitelům a matematikům zdar. Laughing Laughing
_________________
XI 1.9TD BREAK 1996, klima, KOMFORTi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Majk.Z



Založen: 20.7.2008
Příspěvky: 366
Bydliště: Tábor

PříspěvekZaslal: út srpen 25, 2009 8:28 am    Předmět: Citovat

kirkiz: Já myslím, že jiné úpravy než jen výměna žárovek za LEDky se u jiného osvětlení než u blinkru dělat nemusí. Jak je u blinkru mechanický přerušovač bez úpravy, tak pak blinkr bliká jak stroboskop. Pokud si to vyměníš u zadních potkávaček/brzdovek/mlhovek/zpáteček, tak to problém dělat nebude.
_________________


X1 1,6i r.v. 93 BLANC MEIJE

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jira



Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 306
Bydliště: Vodňany

PříspěvekZaslal: út srpen 25, 2009 9:46 am    Předmět: Citovat

Henry,člověče, co tu prskáš jak sysel.
Jsme na půdě poradny, a proto si myslím, že by měly být rady užitečné, ale promiò, omlouvám se všem, tvoje rada byla na hovno.
Kdybys kouknul do schema, tak myšlenky na přídavné topení opustíš, protože ani z frekvence blinkrů nepoznáš, že ti praskla žárovka.

Mé jméno je Rada a pamatuj, že rada od Rady, je rada nejlepší. Laughing

Neber to nijak osobně, jsem zvyklý užívat přímou řeč.
Jo a multimetr si zkalibruj Idea
_________________
jira - 1.9 TD 93
C5 2.0 HDI AUTOMAT
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Frenk



Založen: 10.12.2006
Příspěvky: 122
Bydliště: Kněževes u Rakovníka

PříspěvekZaslal: út srpen 25, 2009 12:43 pm    Předmět: Citovat

Zdravim. V Xantiich se pouziva elektronicky prerusovac (obvod U6043B), ktery pozna, jestli neni prerusena zarovka.
Proud zarovkami mensi nez 2.7A je duvodem k rychlejsimu blikani (upozorneni na spalenou zarovku).
21W+21W+5W pri 12V / proud 3.8A.
Bocnik, na kterem se meri ubytek napeti ,by se musel asi upravit.
Frenk
_________________
Xantia Break 1.8/8/LFZ/Ecu MM/AirBag/ABS/PP/LPG/ET15/15"/zelena/26.7.1995
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Henry



Založen: 16.9.2007
Příspěvky: 394
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út srpen 25, 2009 1:19 pm    Předmět: Citovat

jira napsal:
Henry,člověče, co tu prskáš jak sysel.

Omlouvám se Embarassed Už jsem si zvykl, že asi mluvím jinou češtinou.

jira napsal:
Neber to nijak osobně, jsem zvyklý užívat přímou řeč.

Já si zase všechno radši vyzkouším prakticky. Cool

jira napsal:
Jo a multimetr si zkalibruj Idea

No to si mě rozbrečel. Crying or Very sad
_________________
XI 1.9TD BREAK 1996, klima, KOMFORTi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jira



Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 306
Bydliště: Vodňany

PříspěvekZaslal: út srpen 25, 2009 7:15 pm    Předmět: Citovat

Frenk napsal:
Zdravim. V Xantiich se pouziva elektronicky prerusovac (obvod U6043B), ktery pozna, jestli neni prerusena zarovka.
Proud zarovkami mensi nez 2.7A je duvodem k rychlejsimu blikani (upozorneni na spalenou zarovku).
21W+21W+5W pri 12V / proud 3.8A.
[b]Bocnik, na kterem se meri ubytek napeti ,by se musel asi upravit.[/b]
Frenk

Díky,
tak jsi to rozsek.
Tomu říkám elegantní řešení. Smekám klobouk dolu.
Už rok nemám Xant. Crying or Very sad , tak nemám kde laborovat.
_________________
jira - 1.9 TD 93
C5 2.0 HDI AUTOMAT
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Majk.Z



Založen: 20.7.2008
Příspěvky: 366
Bydliště: Tábor

PříspěvekZaslal: st srpen 26, 2009 7:23 pm    Předmět: Citovat

Jak to teda je? Nějak se v tom ztrácím. Laughing Musí být na led žárovky elektronický přerušovač nebo "bezdotykový" elektronický?
_________________


X1 1,6i r.v. 93 BLANC MEIJE

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Xantiaclub :: Tuning Xantií Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com - Glass Template Created by DoubleJ(Jan Jaap)