Xantiaclub - Vše co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat

Obsah fóra Xantiaclub
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výroba IR ovladače k X1

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Xantiaclub :: Auto - Elektro
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Agnes



Založen: 24.9.2007
Příspěvky: 84
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou

PříspěvekZaslal: út prosinec 18, 2007 12:46 pm    Předmět: Výroba IR ovladače k X1 Citovat

Zdravím.
Měl bych dotaz ohledně výroby IR ovladače pro moji X1. Nemáte náhodou někdo nějaké zapojení, podle kterého by to šlo celé zkonstruovat? Docela by se mě to hodilo. Mám totiž kámoše, který je dost šikovný a pokud bych mu dal podklady, určitě by to zmáknul. Díky za info.
_________________
Xantia Break 1.9TD, r.v. 96,
- to je síla
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok2ucx



Založen: 22.2.2007
Příspěvky: 455
Bydliště: Zubří, východní Morava (Valašské království)

PříspěvekZaslal: út prosinec 18, 2007 3:33 pm    Předmět: Re: Výroba IR ovladače k X1 Citovat

Agnes napsal:
Zdravím.
Měl bych dotaz ohledně výroby IR ovladače pro moji X1. Nemáte náhodou někdo nějaké zapojení, podle kterého by to šlo celé zkonstruovat? Docela by se mě to hodilo. Mám totiž kámoše, který je dost šikovný a pokud bych mu dal podklady, určitě by to zmáknul. Díky za info.


Dá se, nic složitého, zvláště pro někoho, o kom říkáš, že je šikovný. Sám jsem si i z cvičných důvodů vyrobil repliku stávajícího IR ovladače. Jako řídící mikroprocesor jsem zvolil 8-pinový 8-bitový MC9S08QG8 (který vyrábí můj zaměstnavatel Wink ), na jeden vstup připojil tlačítko, na jeden výstup NPN tranzistor, který pak spíná IR LEDku a ještě jsem přidal jednu LEDku červenou. To vše se krmí z 3V lithiové baterky CR2032, plošòák jsem nedělal, ale do staré krabičky z Jablotronu jsem všechno zalepil glue-gunem a je to... Práce na jedno odpoledne. Fotky můžu doma udělat a poslat, bude-li zájem, ale žádná krása to není Embarassed

Na osciloskopu jsem okouknul, jaké průběhy má stávající ovladač a tytéž pulsy vygeneroval C-čkovým programem na pár řádků. Tento software mohu poskytnout komukoli, kdo by chtěl jít stejnou cestou.

Něco málo IR teorie zmiòuji už tady: http://www.xantiaclub.cz/forum/viewtopic.php?p=4489#4489

Pavel

P.S. Včil mám od MíryCB jeden pár originál IR přijímače a vysílače, tak zkoumám, jak to tam chodí a jestli a jak naučit novou klíčenku ke starému přijímači...
_________________
Volvo S60 T5 Volvo V70 D5 VW Brouk 66


Naposledy upravil ok2ucx dne čt prosinec 20, 2007 10:51 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Agnes



Založen: 24.9.2007
Příspěvky: 84
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou

PříspěvekZaslal: út prosinec 18, 2007 10:56 pm    Předmět: Citovat

Tak pokud by si mi poskytl nějaké materiály, byl bych moc rád. Můj email je vavrapetr@seznam.cz

Díky moc
_________________
Xantia Break 1.9TD, r.v. 96,
- to je síla
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok2ucx



Založen: 22.2.2007
Příspěvky: 455
Bydliště: Zubří, východní Morava (Valašské království)

PříspěvekZaslal: čt prosinec 20, 2007 10:41 pm    Předmět: Citovat

Ahojky,

tak jsem to všechno naskládal semhle: http://sweb.cz/Pavel.Lajsner/IRX1/

Procesor se dá sehnat jako vzorek přímo na webu Freescale, vývojové prostředí CodeWarrior se dá stáhnout taky, evaluation license je grátis. Na samotné programování mikroprocesoru je pak třeba některý BDM interfejs, kdo ho nemá, tak si ho musí koupit nebo postavit (OSBDM, Open Source BDM). Případné vážnější zájemce navedu.

Pavel


_________________
Volvo S60 T5 Volvo V70 D5 VW Brouk 66
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bartali



Založen: 22.3.2007
Příspěvky: 135

PříspěvekZaslal: pá prosinec 21, 2007 9:35 am    Předmět: Citovat

Ahoj no já bych byl vážnější zájemce tzn sejmout ze starého ovladače kod a vytvoří se program pro ten chip na generování teho impulsu stejně jak je v tom puvodním IR ovladači, je to tak v principu ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok2ucx



Založen: 22.2.2007
Příspěvky: 455
Bydliště: Zubří, východní Morava (Valašské království)

PříspěvekZaslal: pá prosinec 21, 2007 9:24 pm    Předmět: Citovat

Tak popojedem Cool

1. zdrojové kódy jsou. Do nich se musí jen doplnit vlastní kód z klíčenky, který se nasnímá z originál klíčenky. Nejlépe osciloskopem se napojit na tento pin:



V zásadě je třeba změnit jen tento řádek:

kód:
const unsigned char irmessage[] = { 24,30, 8,87, 14,69, 14,53, 8,80, 8,114, 14,75, 14,26, 14,0 };


čísla jsou vždy v páru, první v páru je počet impulsů, druhé číslo je "mezera". Mezera je ve stejných "jednotkách" jako impulsy, kdy se vysílá. Impulsy jsem naměřil 34500Hz, t.j. délka jednoho je 28.9us. Takže to může vypadat např. takto (jeden dílek horizontální základny je 3.2ms):



Úvodní burst má 24 impulsů (~690us), následované mezerou 30 "impulsů" (~867us). Pak už následují jen bursty s 8 nebo 14 impulsy a s různými mezerami. To už si musíte oměřit sami. Za posledním burstem následuje 0 (v tom kódu), což je konec celé sekvence. Sekvencí se vysílá celkem 5, ale to není podstatné.


2. součástku (mikroprocesor MC9S08QG8) buď jako vzorek, stačí i verze s menší pamětí (QG4). Dá se snad koupit i v GM Electronic.


3. vývojové prostředí CodeWarrior for HC08/S08 je ve verzi Special Edition zdarma s drobnými omezeními velikosti a počtu souborů. Hledejte CWX-HC08-SE: Special Edition: CodeWarrior for Microcontrollers.


4. Až to všechno zapájíte na univerzální desku nebo pomocí glue-gunu, tak je třeba mikroprocesor naprogramovat. To se děje přes programovací a debugovací rozhraní BDM (standardně 6-pinový konektor).

Jako BDM pod (či BDM interface, nevím, jak to správně nazvat česky) lze použít několik možností:

* za $99 lze od firmy P&E Micro koupit P&E USB Multilink.

* za $50 (nebo za ~2000Kč v GM Electronic) koupit DEMO9S08QG8, což je pěkná demo destička, která BDM interface už obsahuje.

* [DOPLNÌNO] nebo ještě levněji - za $29 se dá koupit USBSPYDER08, tím se S08QG8 dá taky naprogramovat.

* BDM pod se dá postavit skoro zadarmo, Open Source komunita ji udržuje pod názvem OSBDM08 (Open Source BDM) zde. Najdete tu schémata, firmware, podporu, všechno... Tam použitý procesor MC68HC908JB16 se opět dá obstarat jako vzorek.


Tož tak. Ptejte se dál.

Pavel


P.S. Po mírném zkoumání začínám nabývat dojmu, že ke konkrétnímu přijímači nejde nakódovat jiná klíčenka, než tam byla originál. Samotné kódy se zdají být naprogramované z výroby do EEPROM (to je ten druhý 8-nožičkový čip s označením 6210), v přijímači je taky.
Jestli máte někdo naprogramovánu jinou klíčenku k původnímu přijímači, dejte vědět.
_________________
Volvo S60 T5 Volvo V70 D5 VW Brouk 66
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ACDC



Založen: 16.7.2008
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: st červenec 16, 2008 12:24 pm    Předmět: Citovat

Zdravím,neví někdo náhodou, jaká frekvence krystalu je uvedena na originál dálkači ke xantii?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok2ucx



Založen: 22.2.2007
Příspěvky: 455
Bydliště: Zubří, východní Morava (Valašské království)

PříspěvekZaslal: st červenec 16, 2008 6:36 pm    Předmět: Citovat

ACDC napsal:
Zdravím,neví někdo náhodou, jaká frekvence krystalu je uvedena na originál dálkači ke xantii?


http://www.xantiaclub.cz/forum/viewtopic.php?p=9736#9736

4MHz, aspoò na těch všech zn. Kiekert, co jsem viděl. Je to v malém pouzdře, ve kterém se běžně dělají jen "hodinkové" krystaly 32768Hz. Jinými slovy 4MHz v tomto futrále je prakticky nesehnatelné...

Pavel

P.S. Ovladače Valeo nemají krystal vůbec.

Jo a zaručeně rozbitý originál krystal 4MHz (po vyjmutí) lehce klepe nebo cinká, když se ním zatřese. Potichu, ale je to jednoznačně slyšitelné.
_________________
Volvo S60 T5 Volvo V70 D5 VW Brouk 66
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Xantiaclub :: Auto - Elektro Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com - Glass Template Created by DoubleJ(Jan Jaap)