Etanol

Rubrika pro hledání řešení na Vaše problémy.
Tom169
Příspěvky: 54
Registrován: stř 29. čer 2011 9:57:58
Kontaktovat uživatele:

Etanol

Příspěvek od Tom169 »

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli někdo z vás ředí benzín etanolem, nebo ne. Jestli ano, tak v jakém poměru a jestli je to poznat. Díky za odpovědi.
X2 1,8i 66Kw, r.v. 1998
Kapitán
Příspěvky: 207
Registrován: ned 26. čer 2011 12:41:32
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Etanol

Příspěvek od Kapitán »

Já již na toto palivo jezdím asi 4 měsíce a skoro 1:1 .Oproti oleji do naftové 405 u tohoto paliva do benzínu žádný rozdíl nepocituji možná na čistý ale to bylo asi 20l do rezervy (cca8l km před doplněním zasvítilo hladové oko) a po návratu (dalších 6km) doplněn benál.Koukni se do odkazu : http://www.citroen-club.cz/forum-tema/etanol-21521
Mazda Premacy2,0 DiTD ; P106 1,1i 40kW ; C4 1,6-16V HDI 66kw
ČERT_z_Bx
Příspěvky: 484
Registrován: ned 26. čer 2011 11:05:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Etanol

Příspěvek od ČERT_z_Bx »

Tome, zkoušel jsem to na firemním pežoutovi, je tam motor dvoulitr, šestnáctiventil, nějakých 110Kilowat. První tankování Ethanolu E85 proběhlo na benzínové pumpě v Liberci, kdy do zbytku v nádrži, cca desíti litů naturálu 95 jsem natankoval dvacet litrů E85. po nastartování se mi během dvou minut zbláznilo řízení motoru, rozsvítila se kontrolka řízení, kde se toho moc vejde, takže konkrétně nevím co se mu nelíbilo. Zhasnul jsem motor, dal cígo a vydedukoval, že na to kašlu a dotankuju naturál, ale po novém nastartování už kontrokla fungovala jak měla, tak jsem se na to vykašlal. Drandili jsme směren přes Frýdlant, Bílý Potok nahoru na Souš, tudíž docela pruďáky do kopce,(převýšení cca 400metrů) vylepšené serpentinami, v autě 5lidí. Jelo to nádherně, s plynovým pedálem jsem si jen hrál, do kopců to v pohodě jelo na pěťáka, spotřeba bych řekl že hraním s pedálem šla dost dolů. Ranní nastartování bylo v pohodě, na drnc a běžel. po vyjetí paliva, jsem schválně do zbytku natankoval zase jen čistý E85. Zřejmě ve zbytku bylo ještě dost benzínu, takže vlastnosti zůstaly stejné. Do třetice jsem opět do zbytku v nádrži natankoval E85 a to už bylo asi opravdu velice málo benzínu ve směsi, protože ranní start stál za houby, chytlo to, ale do nízkých otáček, s občasným šlehnutím do sání, ale po půlminutě se to už rozeběhlo normálně do volnoběhu, během dne se pravidelně při chvíli volnoběhu rozsvítila kontrolka řízení motoru. Po zahřátí, i slabém, měl motor normální tah. Druhé auto, Opel Tigra, upravená s motorem z Calibry, taky dvoulitr, šestnáctiventil, a přes sto kilowat výkonu, s čipovanou jednotkou, bez katu, jen dva rezonátory, nejelo to a šíleně smrdělo, motor se vzpamatoval až když naturál přehlasoval E85ku v nádrži. Do třetice, obyčejný favorit, jednobodové vstřikování, oplná mrtvola, po E85ce, nedržel ani volnoběh, ani nejel, prostě umřel. Zprovozněn až po vytočení nádrže a čistém naturálu. Další dvě auta, renaut megane a folc golf, jezdí na E85 normálně. Shrnutí, pro použítí E85 je nutné každý motor odzkoušet, je to sázka do loterky, buďto pojede, nebo ne. Zřejmě na použití E85, nebo spíše jeho schopnost užití jako paliva bude mít obrovský vliv stáří a opotřebení motoru jako celku, možná i druh řízení. Když to shrnu, tak:
Peugeot.....po Opravě motoru, běžná údržba.......................bere řezaný E85
Opel Tigra......Ošlechťovaný miláček ..............................nebere řezaný E85
Škoda Favorit....těžký bezúdržbák .....................absolutně nebere řezaný E85
Renda Megan.....šlechtěný, servisovaný.... bez problému bere řezaný i čistý E85
Volkswagen golf3..šlechtěný, servisovaný.....bez problému bereřezaný i čistý E85
Je možné i použítí E85ky ne jako hlavní palivo, ale pouze jako levnější doplněk to znamená ne v poměrech E85 ředěné N95, ale opačně.
Xantia x1, 1.9tD, lahvově zelená, combi, park. asistent, Gprs dozor, tempomat
Tom169
Příspěvky: 54
Registrován: stř 29. čer 2011 9:57:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Etanol

Příspěvek od Tom169 »

Díky za reakce kluci, no vyzkouším to, budu teď takovat plnou, tak to prubnu 60/40% pro natural A uvydí se.
X2 1,8i 66Kw, r.v. 1998
Kapitán
Příspěvky: 207
Registrován: ned 26. čer 2011 12:41:32
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Etanol

Příspěvek od Kapitán »

Tak sem po pár nádržích či kilometrech písni jak ti to chodí na E
Mazda Premacy2,0 DiTD ; P106 1,1i 40kW ; C4 1,6-16V HDI 66kw
Tom169
Příspěvky: 54
Registrován: stř 29. čer 2011 9:57:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Etanol

Příspěvek od Tom169 »

Tak první reference jsou tu, jedna nádrž je fuč, míchal jsem cca 50/50 a dobrý, vše šlapalo jako hodinky, spotřeba klesla o cca půl litru. Dálky jezdívám kolem 7,2 nyní 6,8 to višlo. Takže spokojenost, nižší spotřeba, levnější kylometry... :-D Uvidíme, jestli to tak bude šlapat i dál.
X2 1,8i 66Kw, r.v. 1998
Kapitán
Příspěvky: 207
Registrován: ned 26. čer 2011 12:41:32
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Etanol

Příspěvek od Kapitán »

Tož přispěju se svou troškou taky.Předminule jsem tankoval 20,10 litrů benálu a na to 25,73 l etanolu a v pátek to bylo téměř stejné 20,02l N95 a k tomu 25,83l E85.Průměrná spotřeba se mi neustále pohybuje kolem 9,16 a nyní to bylo 8,5 litrů (byla tam jen cca 2x150km cesta ne dálnice),jen s tím,že místo 31,90 za N95 dám takto za litr paliva kolem 28 kč!!Startuje dobře,jede dobře jen se mi zdá (zvl.minulý týden při těch extrémních teplotách),že je to více cítit než jen benzín.
Mazda Premacy2,0 DiTD ; P106 1,1i 40kW ; C4 1,6-16V HDI 66kw
Faly
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 18. srp 2011 12:53:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Etanol

Příspěvek od Faly »

Na jaře jsem párkrát zkusil mixovat N95 s E85 v poměru cca 40l N95 + 20-25l E85 (do téměř prázdný nádrže jsem načerpal 40l N95 a do plný to dotankoval E85). A výsledek byl zhruba takový, že výsledná cena paliva byla cca o 10% nižší, ale spotřeba mi vzrostla o cca 10%. Takže výsledná úspora žádná a připadalo mi, že to i hůř jede. Po těch pár mixovaných nádržích zase jezdím na čistý N95. Motor mám 1,8 16V, nalítáno podle tachometru :?: cca 250.000 km. Je fakt, že jsem v dobu experimentování s etanolem měl už dost starý svíčky, což mohlo mít negativní vliv.. Teď mám motor relativně čerstvě po výměně oleje, filtrů i svíček. Možná to znovu průbnu, jestli to nebude teď lepší.
X2 1,8 16V sedan 1999
Uživatelský avatar
Renda28
Příspěvky: 71
Registrován: sob 02. črc 2011 6:23:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Etanol

Příspěvek od Renda28 »

No já už taky nějakou dobu jezdím na E85 v poměru 1:1 a jezdí to absolutně bezproblémů. :P I motor na volnoběch se z tišil. Momentálně pracuji na ůpravě motoru aby se dalo jezdit jenom na E85. :roll:
X1 1,6 r.v. 1994
Patrik.j
Příspěvky: 19
Registrován: pon 01. srp 2011 16:45:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Etanol

Příspěvek od Patrik.j »

Faly píše:Na jaře jsem párkrát zkusil mixovat N95 s E85 v poměru cca 40l N95 + 20-25l E85 (do téměř prázdný nádrže jsem načerpal 40l N95 a do plný to dotankoval E85). A výsledek byl zhruba takový, že výsledná cena paliva byla cca o 10% nižší, ale spotřeba mi vzrostla o cca 10%. Takže výsledná úspora žádná a připadalo mi, že to i hůř jede. Po těch pár mixovaných nádržích zase jezdím na čistý N95. Motor mám 1,8 16V, nalítáno podle tachometru :?: cca 250.000 km. Je fakt, že jsem v dobu experimentování s etanolem měl už dost starý svíčky, což mohlo mít negativní vliv.. Teď mám motor relativně čerstvě po výměně oleje, filtrů i svíček. Možná to znovu průbnu, jestli to nebude teď lepší.



Ona ta spotřeba se odvíjí od toho, že etanol je alkohol. Alkoholy jsou skupina uhlovodíků, které obsahují kyslík.
Proto při stejném množství nasátýho vzduchu musí být použito více paliva, aby bylo dosaženo stejnýho poměru vzduchu a paliva.
U aut co jezděj na etanol je normální že maj vyšší spotřebu.

Jen by mě zajímalo jak to snáší katalyzátor.
Xantia X1 1,6i, r.v. 1994, Bez hydractivu, 6 koulí, protipadací zámky
Odpovědět